DIY

Īsteno savas idejas!

Aptuveni 650 lappuses pieredzes, pamācību, paraugu gada laikā saņem ikviens žurnāla "Dari Pats" abonētājs. Vairāk nekā 100 praktisku rakstu, kas soli pa solim atspoguļo dažādus darba etapus un iedvesmo darīt, uzlabot vidi, kurā dzīvojam. Par abonementu iztērētos pārdesmit eiro atpelnīs jau viens vienīgs projekts, ko realizēsiet pašu spēkiem. Vēl vairāk – uzbūvējot lielāku mēbeli vai paveicot mājas, dzīvokļa remonta procesa soli pašu spēkiem, atmaksāsies arī par vienu augstas kvalitātes instrumentu iztērētā nauda. Un, kad rokā labs instruments – prieks strādāt! Sākot apgūt praktiskās iemaņas no mazākiem, vienkāršākiem projektiem, kļūdu iespēja ir tikpat maza.

"Dari Pats" negarantē izdošanos no pirmās reizes, jo par jebkuru darbu, kas atspoguļots žurnālā četrās, piecās...desmit lappusēs, var uzrakstīt arī veselu mācību grāmatu. Katram projektam var būt alternatīvi risinājumi, darba procesa knifi  un savi zemūdens akmeņi, kas atklājas pamazām, ar pieredzi. 
Žurnāla galvenais uzdevums – iedvesmot sākt darīt, bet tālāk, kā zināms, darbs dara darītāju!

Normunds

  Normunds Laipnieks, žurnāla "Dari Pats" galvenais redaktors
  ABONĒ: DARI PATS
  Seko līdzi žurnāla "Dari Pats" jaunumiem arī Facebook lapā!

 

Žurnāla “Dari Pats!”  konkursa nolikums pieejams zemāk!

 

Lasi fragmentus no iepriekšējo žurnālu numuriem!

Nojume lievenim

Pret lietu, vēju sargājoša nojume pie ārdurvīm ir kā āra priekšnams, kur ērti sakārtoties, pārauties, izlikt somas vai pārvietojamas mantas. Nojume palielina lietderīgi izmantojamo mājas platību, mazina āra netīrumu ienešanu mājā... Māja Dari Pats piemērā nav jauna, bet beidzamajos gados piedzīvojusi būtisku renovāciju. Tai tika izbūvētas durvis sētas pusē un izveidota bruģēta piemājas terase. Sākotnēji te tika novietots galds ar domu – omulīgai pasēdēšanai, bet vieta izrādījās visai vējaina, un āra galds tika pārcelts citviet. Bet pagalma puses izeja kļuva iecienīta arī ikdienā, un radās vēlme to padarīt komfortablāku: izbūvēt nojumi virs lieveņa; ierīkot kādu solu; uzkonstruēt aizsargsienu pret vēju. Un, lūk, kā tapa nojume...

 

TESTS. Vidēja spiediena mazgātāji

No akumulatora darbināmos mazgātājus mēdz saukt par augstspiediena ierīcēm, bet daudz precīzāks apzīmējums – vidēja spiediena mazgātāji. Jo īstajiem augstspiediena mazgātājiem šie, kā saka, pienes ūdeni. Caur strāvas kabeli darbināmi augstspiediena mazgātāji ģenerē ūdens strūklu ar 120–130 bāru spiedienu, bet labākie pat ar 150–160 bāru, kamēr šajā testā pārstāvētie darbojas 20–25 bāru spiediena diapazonā. Skan niecīgi, bet arī šāds spiediens ir krietni virs tā, kas tek no ūdens maisītāja mājās – 6–8 bāri. Ko var nomazgāt ar 20–25 bāru spiedienu? Patiesībā visai daudz! Šāds spiediens ir nepietiekams būtībā tikai vienam uzdevumam – labi piekaltušu mālu, dubļu, aplikumu tūlītējai notriekšanai no mazgājamās virsmas. Strūkla tos nesteidzīgi piesūcinās, līdz pēc kāda laika tie sāks atlipt nost. Tikai viens “bet” – kad tas sāks notikt, ierīces akumulators jau būs nosēdināts vai tuvu šim stāvoklim. Tomēr barošanās no akumulatora ir milzu priekšrocība ierīces mobilitātei. To var izmantot izbraukumā, ņemot ūdeni no upes, notekas mucas vai dīķa, kur ielaiž šļūtenes otru galu. Var noskalot svaigi notašķītu velosipēdu meža vidū, ja mašīnas bagāžniekā kopā ar mazgātāju paķerts līdzi arī ūdens bundulis. 10–15 litru pietiks vairākiem velosipēdiem. To var izmantot kā ērtu laistītāju, kur citādi jācilā smaga lejkanna.

Testā savācām sešus budžeta klases ar 18 V akumulatoru darbināmus vidēja spiediena mazgātājus. Skatiet mūsu vērtējumu!

 

32 m2 terase

Terase ir mājas paplašinājums ārtelpā. Tas ir arī lētākais risinājums, kā palielināt lietderīgi izmantojamo platību. Terases izbūve pie mājas ir komplekss projekts, kas sākas ar projekta saskaņošanu vietējās pašvaldības būvvaldē. Tam jāparedz gan nelielas papildu izmaksas, gan kāds laiks.
 Izbūvi noteikti var paveikt pašu spēkiem, ja esat draugos ar darbarīkiem un ir pamatiemaņas remonta darbos. Darbu apjoms var izskatīties biedējoši liels, bet tie ir savā būtībā vienkārši darbi. Un, ja paveic pirmo posmu – precīzi izveido pamatus, tad tālāk jau viss iet kā pa diedziņu. Atliek tikai zāģēt un skrūvēt. Un nebūs arī liela bēda, ja kaut kur kas noies mazliet šķībi un nebūs ideāli... Piedāvājam fotoreportāžu no kādas terases tapšanas.

 

Dekoratīvs stūra salaidums 5 minūtēs

Salaidums ar taisniem dzeguļiem jeb tapām, bieži saukts vienkārši par pirkstu iesējumu, ir tradicionāls galdniecības iesējums, kas ne vien izskatās dekoratīvi, bet arī būtiski pastiprina izstrādājumu konstruktīvi. Ar roku zāģēt un kalt detaļu profilus šādam salaidumam ir laikietilpīgi, taču tos var ātri izfrēzēt, izmantojot visai padārgu frēzēšanas šablonu. Bet ir arī trešais salaiduma izveides variants – izmantot galda zāģi un universālu taisno tapu kopētāju. Izgatavot tādu var paša spēkiem: nekā sarežģīta, tikai jāzāģē un jāmontē kopā. Bet ļoti rūpīgi! Ierīces precizitāte noteiks arī darināmo stūru salaidumu precizitāti.

 

Darbs ar bambusu

Bambusam, ja izmanto to oriģinālajā veidolā, nevis no smalkām sloksnēm salīmētas plātnes veidā, ir neregulāra forma – nav nedz taisns, nedz ideāli apaļš. Tamdēļ katrs konstrukcijas mezgls ir kā neliels izaicinājums. Savienojumu izveides principi atšķiras no tradicionālā koka, neizmanto nedz skrūves, nedz furnitūru.
Tipveida diametri pārdošanā: 15, 30, 50, 80 un 100 mm. Tie ir nominālie diametri, pēc kuriem bambusu šķiro noliktavās. Bambusam diametrs svārstās gan atsevišķa posma ietvaros, gan pakāpeniski sarūk galotnes virzienā kā visiem kokiem. Tāpēc, pērkot pēc nomināla, kāta reālais diametrs var svārstīties līdz 10–20% robežās. Latvijā bambusu ieved pamatā no Vjetnamas, lai gan par labāko bambusu mēbeļu darināšanai pasaulē atzīst dažas Kolumbijas šķirnes. 1 cm diametra divmetrīgs bambusa kāts Latvijā maksā nieka 0,5–1 eiro. Jo lielāks diametrs, jo augstāka cena: 2,7 m garš 10 cm diametra stumbenis maksā jau aptuveni 20 eiro. 

Parādīsim dažus klasiskus paņēmienus, kā var strādāt ar bambusu.

 

1700 kg betona kāpnes

Šajā numurā – iedvesmojoša fotoreportāža no kādu kāpņu izbūves. Šķietami gaisīgā konstrukcija sver 1700 kg – kāpnes slēpj pamatīgu metāla rāmi, kas ir ieliets betona apvalkā, būvējot uz vietas. Kāpņu izbūve nebija ne mēneša, ne divu projekts, darbs, tiesa, jāuzsver – bez īpašas steigas, ilga vairākus gadus paralēli visas mājas būvniecībai.

Saimnieku iecere par mūsdienīga interjera namu prasīja arī atbilstošas kāpnes uz otro stāvu. Tika izskatīti varianti ar koka, metāla, stikla, kompozītmateriālu izmantošanu, bet izvēle krita uz betonu. Tas ir robusts materiāls, kas mūsu prātos asociējas ar pamatīgiem, monolītiem betona klučiem, plātnēm, paneļiem. Bet to var izmantot, veidojot arī šķietami gaisīgu kāpņu konstrukciju. Un, pirmoreiz kāpjot pa šīm kāpnēm, prātam ir izaicinājums saprast – kā to var dabūt gatavu?!

Līdzīga tradicionālu koka kāpņu konstrukcija parasti sver līdz 200–250 kg. Izmantojot metāla nesošo konstrukciju, svars īpaši nepieaug. To var nedaudz palielināt rūdīta stikla margas. Taču šo betona kāpņu izgatavošanā izmantoto materiālu kopējais svars – 1700 kg, kas nozīmē pamatīgu slodzi gan uz pamatni, gan sienu, pie kuras nostiprināts augšgals. Lai nerastos problēmas, zem kāpnēm tika izveidots atbilstošs betona/mūra pamats. Savukārt augšgals balstās pret betona stabu un īpaši pastiprinātu pārseguma elementu. Lokveida forma mazina spiedienu uz pārsegumu.

 

Tests: 18V rokas ripzāģi

Rokas ripzāģim ir jābūt katra mājamatnieka darbarīku arsenālā. Tas ir neaizstājams, kad nepieciešams pārzāģēt lielu OSB vai saplākšņa plātni. Un akumulatoru versijā vēl arī parocīgi mobils.

Pirms pāris gadiem (sk. Dari Pats 04/2020) veicām līdzīgu akumulatora rokas ripzāģu testu. Toreiz pamatā testējām darbarīkus, kuri pēc cenas atrodas vidējās klases plauktā, un starp testā pārstāvētajiem zīmoliem bija Makita, DeWalt, Metabo, AEG. Piedalījās arī pāris ripzāģi no šodienas testa – Einhell, B+D modeļi, bet tie, protams izskatījās pieticīgāk uz 200 un vairāk eiro vērto ripzāģu fona (pēc cenas bāzes versijai). Šoreiz testēšanai savācām izteiktu budžeta klases ripzāģu kolekciju, kuru bāzes versijas cena – līdz 100 eiro. Zema cena praksē nozīmē, ka darbarīku izgatavošanā uz kaut ko ir ietaupīts. Pirmkārt, taupīts uz funkcionalitāti uzlabojošām ekstrām, lai gan (mārketinga nolūkos) pa kādai ekstrai ielikts katrā testa modelī: lāzers, darbagaisma, divdaļīga pēda, savietojamība ar (iegremdējamā ripzāģa) vadotni u. tml. Budžeta klases zāģos parasti neliek modernos motorus bez oglīšu birstēm, kas uzlabo efektivitāti. Konstrukcijā tiek izmantotas lētākas komponentes, piemēram, no ātrāk dilstošas plasmasas, kur topklasei izmanto metālu. Tās bieži ir jutīgas pret pārslodzi, tas ir, pārkaršanu. Tāpēc šos darbarīkus nevar izmantot nonstop 8 stundu darbam būvlaukumā ar 3–4 akumulatoru komplektu, ko pamīšus lādē.

 

Saved kārtībā māju!

Jeb 28 darbi pavasarim. Privātmāja prasa nepārtrauktu uzraudzību un laiku pa laikam pielikt roku, lai novērstu kārtējo defektu. Jo viss nolietojas! Privātmājas “ārtelpa”, tas ir, logi, fasāde, jumts, pagalma konstrukcijas u. tml. papildus pakļauti vides naidīgajiem faktoriem: nokrišņiem, salam, vējam, saules UV starojumam, kas paātrina nolietošanos. Ziema īpaši akcentē problēmas. Žurnālā apkopojām raksturīgas privātmāju problēmas, kas patiesībā ir itin viegli likvidējamas. Daži darbi paveicami pusstundā, citi prasīs dažas stundas vairāku dienu garumā. Taču tie visi ir vienkārši izdarāmi. Ticiet – labāk neatlikt uz nākamo gadu!

 

Stikla starpsiena dušā

Stikla starpsienu var ierīkot jebkurā vannasistabā, tāpat arī citā telpā, ja vēlaties – virtuvē vai, piemēram, dzīvojamā izstabā, lai nodalītu darba vietas zonu u. tml. Dušas zonas nodalīšana ir populārākais stikla starpsienu izmantojums. Pirmkārt, tāda vizuāli un sajūtu līmenī nesamazina parasti ierobežotās vannasistabas telpas izmērus. Otrkārt, stikla starpsiena ir ļoti praktiska kopšanā – viegli noslaucīt tīru. Te gan var oponēt tie, kam mājās no ūdensvada nāk izteikti kaļķains ūdens, kura lāses apžūstot uz dzidra stikla atstāj labi redzamas pēdas. Perfekcionistus tas var kaitināt, un tad labāk izvēlēties matētu stiklu vai uzstādīt PVC auduma aizkaru.
Dari Pats piemērā vannasistabas telpa ir 140 cm plata. Tā kā ērtai ieejai dušas zonā jāatstāj vismaz 60 cm, tika uzstādīta 80 cm plata rūdīta stikla plāksne. Maldāties, ja domājat, ka rūdīta stikla plāksni var saplēst, uzgrūžoties vai viegli piesitot ar dušas galvu... Nesaplēsīsiet, pat ļoti stipri sitot!

 

Eksotiskas koksnes: par un pret

Dari Pats lasītāji, kas aizrāvušies ar koka darbiem, palaikam interesējas par eksotisku kokmateriālu pieejamību Latvijā. Īsā atbilde: tādi ir pieejami. Bet jautājums patiesībā ir plašāks nekā vienkārši, kur, ko un par cik var nopirkt. Eksotiskajiem kokmaterāliem līdzi nāk jautājums par to ieguves ētisko un likumisko pusi, bažas par intensīvas lietusmežu izciršanas ietekmi uz klimata pārmaiņām, par transportēšanas radīto ekoloģisko pēdu. Vai ieguvums ir cenas vērts?

Koksni pieņemts uzskatīt par klimatneitrālu izejmateriālu – sadegot vai sadaloties, satrūdot koksne izdala tādu pašu CO2 daudzumu, kādu uzņem augšanas procesā. Šo neitralitātes līdzsvaru izjauc patērētā enerģija, ko cilvēks pieliek, lai koku nozāģētu, transportētu un apstrādātu. Nebūtiski, kamēr tas notiek lokāli, bet visai pamatīgi, kad masīvkoks tiek vests pāri okeānam ar kuģi. Gan Eiropai, gan Ziemeļamerikai pietiek ar pašmāju koksni visu vajadzību apmierināšanai, bet kokmateriālu transportēšana no Āzijas, Āfrikas vai Dienvidamerikas atstāj pamatīgu CO2 pēdu.

Nekontrolēta tropu lietusmežu, kas tiek dēvēti par Zemes plaušām, izciršana, neatjaunojot tos, bet pārvēršot ganībās vai lauksaimniecības plantācijās (sojas, banānu u. c.), ir vēl viens arguments, kāpēc jāmazina pieprasījums pēc eksotiskām koksnēm. Amazones lietusmeži no 6 miljoniem km2 1970. gadā sarukuši līdz 5,2 miljoniem km2 2021. gadā. Taču izciršanas tempu pieaugums tieši beidzamajos gados ļauj ekspertiem prognozēt šo mežu sarukumu līdz pat 3,4 miljoniem km2 2030. gadā...
Pret ir daudz argumentu. Ja tomēr vēlaties izmantot eksotiskas koksnes, piedāvājam arī ieteikumus, kādu izvēlēties, lai kaitējums videi būtu minimāls.

 

"Dari Pats" 2022. gada konkursa nolikums:

Mērķis:
Popularizēt dari pats dzīvesziņu un individuālo amatniecību kā iespēju veidot unikālu dzīves vidi sev un apkārtējiem.
Veicināt praktiski noderīgu ar celtniecību, interjera darbiem, galdniecību un citiem mājokļa uzlabošanas pasākumiem saistītu prasmju apgūšanu kā teorētiski, tā praktiski.

Balvu fonds:
Kopējais balvu fonds – instrumenti no Bosch 3600 eiro vērtībā.

Tajā skaitā:

 • 1 Lielā balva – 1000 EUR
 • 4 Mazās balvas – 300 EUR katra
 • 5 īpašās nominācijas – 200 EUR katra, kas tiek piešķirtas šādās kategorijās:
  - dārzā/pagalmā
  - interjera dekors
  - interjera mēbele
  - celtniecība/remonts
  - hobija lieta
 • 1 specbalva no Bosch – 200 EUR
 • 1 specbalva no Dari Pats – 200 EUR

Konkursa dalībnieki:
Konkursā var piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs – kā amatieri, tā profesionāļi. Taču konkursam iesniegtajam darbam jābūt paša darinātam, un tas nedrīkst būt komerciāls produkts, par kura darināšanu saņemta samaksa. Konkursa darbs var būt paredzēts autora ģimenei vai dāvināšanai. Palīdzības (palīgu) izmantošana konkursa darbu darināšanas procesā ir pieļaujama, ja tas nepieciešams objektīvu iemeslu dēļ, piemēram, smagu būvkonstrukciju pārvietošana, specifiska mezgla vai tehnoloģijas izmantošana, ko nevar paveikt mājas apstākļos, un tamlīdzīgi. Draugi un ģimenes locekļi drīkst piedalīties darbu darināšanas procesā neierobežoti. Iesniedzot darbu, dalībniekam jāinformē par jebkura veida palīdzības izmantošanu.

Konkursa darbi:
Konkursam var iesniegt jebkādus ar mājokļa uzlabošanas, remonta darbiem, galdniecību un citām žurnāla Dari Pats saturu saistītām tēmām pabeigtus darbus, kas paveikti, sākot no 2020. gada. Viens dalībnieks var pieteikt ne vairāk par trim darbiem. Iesūtot pieteikumu, jānorāda projekta autora vārds, uzvārds, dzīvesvietas pilsēta vai novads un kontakttālrunis.

Lai pieteiktu darbu konkursam, nepieciešams iesniegt vismaz 5 fotogrāfijas:
1) foto pirms jeb sagatave ar obligāti attēlā redzamu kādu 2020. gada vai jaunāku Dari Pats žurnāla vāku;
2) vismaz 3 (var vairāk) foto no darba procesa dažādās tā stadijās; žurnāls procesa bildēs nav nepieciešams;
3) foto pēc jeb gatavais darbs ar obligāti attēlā redzamu kādu 2022. gada Dari Pats žurnāla vāku. Vēlams arī foto bez Dari Pats.

Tāpat jāiesniedz darba apraksts brīvā formā, norādot darba darināšanas ilgumu, kā arī īsu informāciju par autoru.
Obligāti jāpievieno autora kontakttālrunis un e-pasts (tiks izmantoti tikai redakcijas saziņas vajadzībām).

Fotogrāfijas un apraksts jāsūta uz redakcijas e-pastu – daripats@dienaszurnali.lv – vai pa pastu – "Dari Pats Amatnieku konkursam", SIA Izdevniecība Dienas Žurnāli, Andrejostas ielā 23, Rīgā, LV–1045.

Darbu iesniegšanas pēdējais termiņš – 30. oktobris.

Mazās balvas:
Visi iesniegtie darbi tiek publicēti žurnāla Dari Pats profilā Facebook, kur interesenti var izteikt komentārus un balsot, spiežot Like vai Share.

1. jūnijā, 1. augustā, 1. oktobrī un 1. novembrī starp visiem uz to brīdi iesniegtajiem darbiem tiek nominēts Mazās balvas (300 EUR) ieguvējs. Vērtēšanā piedalās Dari Pats redakcija (balsu skaits - 1/3), Bosch Latvijas pārstāvniecība (1/3) un Facebook savāktie Like un Share par katru darbu (1/3).

Vērtēšanas kārtība:
1) Facebook saņemto Like un Share skaits tiek fiksēts iepriekšējā dienā pie oriģinālās projekta galerijas žurnāla Dari Pats profilā. Share tiek uzskatīts par divreiz vērtīgāku, proti, Share skaits vērtējumā ir ar koeficientu x2. Visvairāk Like/Share punktu saņēmušais darbs – 1. vieta utt.);
2) Dari Pats un Bosch veido savus konkursa darbu rangus, vadoties pēc saviem kritērijiem;
3) konkursa darbu iegūtās vietas visos trijos rangos tiek summētas, veidojot gala rangu: jo mazāks punktu skaits, jo augstāka vieta.

Darbs, kas vienreiz jau ieguvis Mazo balvu, atkārtoti to vairs nevar saņemt.

Īpašās nominācijas un specbalvas:
11.–15. novembrī Dari Pats izsludina īpašo nomināciju ieguvējus (200 EUR). Vērtēšanā piedalās Dari Pats (1/2) un Bosch (1/2). Mazās balvas ieguvēji nevar tikt nominēti kādai no īpašo nomināciju balvām.

Divas specbalvas, attiecīgi no Bosch un Dari Pats, tiek izsludinātas 18. novembrī. Specbalvas tiek piešķirtas autoriem, kuri kādu iemeslu dēļ palikuši ārpus iepriekšējām nominācijām, bet, pēc konkursa rīkotāju domām, būtu pelnījuši tikt izcelti.

Lielā balva:
Decembrī (datums un vieta tiks precizēti) Dari Pats rīko konkursa noslēguma pasākumu jeb lielo finālu. Uz lielo balvu (1000 EUR) pretendē visi mazo balvu saņēmēji, Īpašo nomināciju un specbalvu ieguvēji. Lielās balvas piešķiršanas žūrijā, katram viena balss, piedalās:
1) 4 Mazās balvas ieguvēji;
2) 5 īpašo nomināciju ieguvēji;
3) 2 specbalvu ieguvēji;
4) Dari Pats un Bosch pārstāvji.

13 balsotāji balso par vienu Lielās balvas saņēmēju no 11 nominēto konkursa darbu autoriem.

Katram dalībniekam tiek dota iespēja īsai sava darba prezentācijai. Balsošanas kārtība tiek precizēta pirms pasākuma. Ja kāds dalībnieks nevar ierasties uz noslēguma pasākumu, viņa darbs piedalās, taču zūd iespēja pašam nobalsot.

Pasākuma laikā būs arī praktiska meistarklase un iespēja notestēt jaunākās paaudzes Bosch instrumentus. Konkursa noslēguma pasākumam, Lielās balvas darbam un autoram tiek veltīta īpaša publikācija nākamā mēneša žurnālā Dari Pats.

Balvu saņemšana:
Konkursa balvas – dāvanu kartes Bosch instrumentu iegādei par attiecīgajiem nomināliem – tiek pasniegtas noslēguma pasākuma laikā vai pēc tā, ja nominants nav varējis ierasties. Izņēmums – mazo balvu ieguvēji savas balvas var saņemt iepriekš, tiklīdz izsludināts attiecīgais mazās balvas ieguvējs.

Dāvanu kartes realizējamas SIA Robert Bosch Mūkusalas ielā 101, Rīgā, LV-1004, iepriekš pasūtot instrumentus no Bosch Latvijas pārstāvniecības kataloga mājaslapā https://www.bosch-diy.com/lv/lv   vadoties pēc ražotāja noteiktajām Latvijas tirgum ieteicamajām cenām (norādītas katra instrumenta aprakstā).

Kontakti:
Jautājumu, neskaidrību gadījumā papildu informāciju par konkursu var saņemt, zvanot uz žurnāla Dari Pats redakciju: 29624863.